Roman Perucki - Gdańsk

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą.
Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, a także remontów i restauracji historycznych organów w Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.
Był przewodniczącym rekonstrukcji organów barorowych w Katedrze Pelplińskiej (instrument oddany do użytku w 2004r). Dzięki pracy prof. Peruckiego w ostatnich latach wybudowano instrumenty w kościołach św. Brygidy w Gdańsku (firma Kamińskich), NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu (firma Zdzisław Molin) i w Kiełpinie. Ponadto w Archidiecezji Gdańskiej zainstalowano kilka instrumentów używanych, zamiast zakupu pierwotnie przewidzianych organów elektronicznych.
Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, z którym organizuje wiele koncertów (np. ostatni występ znakomitej artystki Teresy Żylis-Gara). Dba o restaurację zabytków tej, jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce.
Jest dyrektorem Konkursu Chórów "Maria Cantat", jest członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), w Opavie, Kaliningradzie, Paryżu, a także członkiem jury konkursu organowego w Rumii oraz dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im.J.P.Sweelicka w Gdańsku.
Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz prowadzi wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe (28 płyt), wydane również za granicą. Jego płytę "Messe pour les paroisses" F.Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2001 roku otrzymał najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę "Zasłużony Dla Kultury Polskiej".
Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 był również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im.J.P.Sweelicka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha&quor;, koncerty z okazji Jarmarku św.Dominika oraz koncerty w kościołach Rumii, Morągu, Stegnie, Fromborku, Jastarni, Żarnowcu i we Wdzydzach.
Ma w swoim dorobku już ponad 2000 recitali. W roku 2005 grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli a tkże słynnych organach Katedry w Rydze. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestrą Agnieszki Duczmal, Orkiestrą Nationale Porto i z wieloma znakomitymi solistami. Dużą część koncertów wykonuje ze swoją małżonką Marią Perucką, znakomitą skrzypaczką z zakresie muzyki barokowej.
(akt. 2006)