Katarzyna Olszewska - Kartuzy

Ukończyła Gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego w 1992 roku.
Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą,
prowadzonych m. in. przez: M. Slechtę, G. Bovet'a, U. Spang-Hanssena.
Od 1992 roku jest organistką Katedry w Gdańsku-Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów Oliwskich dla turystów z całego świata oraz koncertuje dla osobistości świata nauki, kultury, polityki i biznesu.
Koncertuje jako solistka i kameralistka na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej. Współpracuje m. in. z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz gdańskiej Akademii Muzycznej.
Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę CD Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie, która otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa. Płyta ta w ostatnim czasie otrzymała statut złotej płyty. W swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną.
Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno- pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu. Jej uczniowie są laureatami konkursów o zasięgu ogólnopolskim. Dwukrotnie odznaczona przez Ministra Obrony Narodowej w 2000 oraz 2001roku medalem "Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim".
Od 2007 roku jest kierownikiem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

(akt. VII 2011)