Jakub Kwintal     (Bydgoszcz - Radom)

Urodził się w 1981 roku w Radomiu, gdzie kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga kolejno w klasach fortepianu mgr Barbary Pachuty i mgr Iwony Pachuty a następnie w klasie organów mgra Roberta Pluty. Studiował również w Diecezjalnym Studium Organistowskim.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. dr. hab. Radosława Marca.
Odbył kursy interpretacji muzyki organowej u takich mistrzów jak: John Butt, Julia Brown, Olivier Latry, Guy Bovet.

W latach 2000-2008 pełnił funkcję organisty w kościołach Radomia (p.w. Opatrzności Bożej) i Bydgoszczy (p.w. MBNP i NSPJ). Działał w kilku zespołach muzyki dawnej: Viva la Musica (Radom) oraz Illo Tempore (Bydgoszcz). W roku 2007 założył kwartet wokalny Fioritura, w którym sprawuje opiekę artystyczną.

Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w których to szkołach prowadzi zajęcia z zakresu gry na organach, gry liturgicznej, improwizacji, kameralistyki i realizacji basso continuo.
Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu Radomskie Wieczory Organowe a także zastępcą przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Krzysztofa Drzewieckiego Młodych Organistów i Wokalistów im.ks.J.Popiełuszki.
Koncertuje jako solista i kameralista.

(akt. czerwiec 2011, tekst i zdjęcie z www.kwintal.art.pl)