Gedymin Grubba - Gdańsk

Ur. 17 lipca 1981 roku w Gdańsku Początkowo w wieku 5 lat pobierał lekcje gry na pianinie w Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie pod kierunkiem mgr Haliny Radomskiej. Następnie ukończył PSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie w klasie fortepianu mgr Zofii Ralickiej i w klasie klarnetu mgr Dariusza Egielmana.
Kontynuował naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. W 2006 roku został absolwentem AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej i improwizacji w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) - łącznie 14 kursów.

Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał przeszło 500 koncertów w całej Polsce, większej części Europy, Azji (Singapur), Australii i Nowej Zelandii. Rocznie wykonuje ponad 50 (w bieżącym roku ponad 70) koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent.

W 2010 roku był przewodniczącym jury na konkursie młodych organistów w Sydney w Australii. W 2012 roku zasiadał w kapitule przy Burmistrzu Miasta i Gminy Pelplin, a na lata 2012-2017 został wybrany przewodniczącym kapituły przy Staroście Tczewskim odpowiedzialnych za przyznanie nagród i wyróżnień w zakresie działalności kulturalnej. W ostatnim roku (2011) obchodził 15-lecie pracy artystycznej.

Na najbliższe lata otrzymał zaproszenia na trasy koncertowe po całej Europie (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), Afryce Południowej (Kapsztad), Ameryce Południowej (Brazylia, Boliwia, Chile), Ameryce Północnej (Kanada, USA - 11 Stanów), Azji (Japonia, Hong Kong) oraz ponownie do Australii i Nowej Zelandii (tu również zaproszony na nagrania CD na nowo odrestaurowanym instrumencie w Wellington).

Bardzo często zapraszany jest do wykonywania koncertów inauguracyjnych i finałowych, a także koncertów odbierających nowe, bądź odrestaurowane czy zrekonstruowane organy.
Wśród znaczących miejsc w jakich ma zaszczyt występować można by wyróżnić: Brasov (RO) - bazylika, Carcassone (FR) - katedra, Dublin (IE) - katedra, Hong Kong - centrum kultury, Kaliningrad (RU) - katedra, Leeds (UK) - katedra, Leżajsk - bazylika, Licheń - bazylika, Loreto (IT) - sanktuarium, Moskwa (RU) - katedra, Oliwa - katedra, Pelplin - katedra, Rochester (UK) - katedra, Rotterdam (NL) - St Laurenkerk, Ryga (LV) - katedra, San Francisco (USA) - katedra, Santander (ES) - katedra, Sydney (AU) - katedra, Sydney (AU) - uniwersytet, Święta Lipka - sanktuarium, Toronto (CA) - katedra, Wellington (NZ) - katedra, Wilno (LT) - uniwersytet. Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata.
Festiwal przyczynił się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. Równolegle w 1999 roku zapoczątkował także cykl Mariackich Wieczorów Kameralnych w Koronowie.

W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę "Mestwin" za całokształt działalności kulturalnej, a w 2011 medal za zasługi dla Miasta i Gminy Pelplin. Trzykrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańsk.

Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 40 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie, cykl koncertów w Koronowie, czy w Nakle nad Notecią.

W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny "Sinfonia Jubilate" do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski.
Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.

W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja "Santo Subito! Witaj w domu!" została zarejestrowana na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu.

Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin. W ostatnim czasie został poproszony również o napisanie hejnału dla słynnego Sanktuarium we Wielu.

Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie.
Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Posiada nagrania radiowe, płytowe (14 CD i 1 DVD, kolejne planowane są w 2012 w Nowej Zelandii i w 2013 w Hiszpanii) i telewizyjne (również jako dyrygent). Płyta CD "Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie" m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka 2006, a w 2009 roku otrzymała status złotej płyty. Warto dodać także, że nagrana przez niego płyta na organach Katedry w Pelplinie w 2008 roku, jest pierwszą profesjonalnie wydaną płytą w tym miejscu. Natomiast płyta nagrana na organach Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w 2010 roku, jest pierwszą płytą nagraną po dokonanej rekonstrukcji tego instrumentu.

Udziela również konsultacji i kursów mistrzowskich w zakresie interpretacji muzyki organowej na całym świecie (m.in. Australia, Kanada, Polska, Rumunia, Ukraina).

Od 1988 roku jest czynnym organistą w kościołach Diecezji Gdańskiej. W tym zakresie wykształcił także kilku młodych organistów, którzy do dziś pełnią funkcję organistów w gdańskich kościołach. Wśród czołowych miejsc, w których udzielał się jako organista warto wspomnieć chociażby Katedrę w Oliwie, czy Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku (jedne z najsłynniejszych organów w Polsce). Obecnie jest organistą kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Morenie.

Oficjalna strona internetowa artysty: www.gedymin.org

(akt. VIII 2012, źródło: materiały organiazatora)