Klaudiusz Baran

W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay'a oraz uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzycznych pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Fridrich Lips, Mogens Ellegaard, Mie Miki, Teodoro Anzelotti, Matti Raantanen, Wiaczesław Siemionow.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Katowice - 1993, Castelfidardo (Włochy) - 1997, Paryż - 1997.
Uczestniczył w licznych festiwalach: Koncercie Roku w galerii Porczyńskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwalu Musica Moderna w Łodzi, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Jugosławia), Festiwalu Warszawska Jesień, Bajan i bajaniści w Moskwie, Brawo Maestro w Kąśnej Dolnej i innych.
Występuje solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, a także we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Niemczech, Jugosławii, Słowacji, Litwie.
Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Jugosławia).
W 2003 roku ukazała się jego pierwsza płyta nagrana dla wytwórni Sony Classical z dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii Najlepszy album - muzyka kameralna.

(akt. 2006 w/g www.klaudiuszbaran.art.pl)