Magdalena Aparta - Włochy

Urodziła się w Łodzi w 1967 roku, ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi na wydziale wiolonczeli oraz Państwowe Liceum Muzyczne im. S.Moniuszki na wydziale ¶piewu solowego, równocze¶nie pracuj±c jako artystka chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od 1988 mieszka we Wloszech, ukończyła Conservatorio w Mediolanie na trzech wydziałach: ¶piew solowy, ¶piew kameralny oraz ¶piew w muzyce barokowej. Laureatka konkursów międzynarodowych (Monca 1992 i Stresa 1993). W czasie wakacji doskonaliła swoje umiejętno¶ci na kursach międzynarodowych - Gubio - pod kierunkiem G.Canetti, oraz przez trzy lata w Lanciano pod kierunkiem P.M.Ferraro.
Pracowała jako docent - asystent prof. A.M.Pizzoli na międzynarodowym kursie mistrzowskim w Cervo. Od 1998 do dzi¶ jest docentem ¶piewu i muzyki wokalno-kameralnej w Szkole Muzycznej im.G.Donizettiego w Sesto San Giovanni (kolo Mediolanu), W 2000 roku była docentem na letnich kursach międzynarodowych w Giulianova a w 2003 w Carloforte na Sardyni.
Koncertuje po całych Włoszech, Szwajcarii i Francji ¶piewaj±c repertuar obejmuj±cy utwory od muzyki antycznej do dni współczesnych w wielu językach. Współpracuje z wieloma zespołami: Trio Schubert, Trio Spohr, Kwartet wokalny "Ansamble" (m.in. Requiem Mozarta - Mediolan, Petite Messe Solennele Rossiniego - Trieste, Liebes Lieder Valzer Brahmsa - Milano, Pavia...). Mimi w Cyganerii Pucciniego, Hrabina w Weselu Figara, Santuzza w Rycersko¶ci Wie¶niaczej Mascaniego to tylko niektóre role wykonywane w różnych teatrach i na różnych scenach. W 2000 roku wzięła udział w nagraniu płyty "live" podczas koncertu w Mediolanie "Societa del Giardino" gdzie wykonana została opera C.W.Glucka "Il Parnaso Confuso" jest to pierwsze wydanie tej opery przez AGORA.
(akt. 2007)